LESNÁ PEDAGOGIKA v spolupráci s Národným Lesníckym Centrom
Vzdelávanie v lone prírody
Dlhoročná spolupráca Invictum Holdings, a.s. s Národným lesníckym centrom definovaná v Memorande o strategickom partnerstve, vyústila koncom leta k spojeniu a vzniku spolupráce medzi Centrom transferu poznatkov a lesnej pedagogiky (Národné Lesnícke Centrum) a Občianskym združením Innovus. Spoločné výchovno-vzdelávacie, ale aj environmentálne ciele ich viedli k vytvoreniu hodnotného edukatívneho zážitku pre žiakov súkromnej základnej školy Oskar v Lučenci. V septembri, počas jedného z daždivých pondelkov, zorganizovali pre deti vzdelávaciu aktivitu v prírode, udalosť s názvom LES a VODA.
Lesné pedagogičky sa postarali o odborné a zároveň zážitkové vzdelávacie aktivity pre deti prvého, druhého a tretieho ročníka základnej školy Oskar.
Lesná pedagogika
je veľmi hodnotnou súčasťou environmentálneho vzdelávania a výchovy. Prostredníctvom aktivizujúcich metód, zážitkového učenia vzdeláva účastníkov o lesnom ekosystéme a vedie dieťa, ale aj dospelého jedinca k trvalo udržateľnému spôsobu života na príklade lesa. Cieľom je, okrem vzdelávania, osloviť emocionálnu stránku a prostredníctvom nej prispieť k rozvoju osobnosti.
Zážitkové vzdelávanie žiakov prebiehalo na poľovníckej chate, ktorá sa nachádza uprostred lesa neďaleko obce Ľuboreč. Po príchode školským autobusom sa deti pohostili domácou bábovkou s jahodovým džemom a teplým čajom, ktoré pre nich pripravili členovia Občianskeho združenia Innovus. Po výdatných raňajkách si lesné pedagogičky rozdelili žiakov do dvoch skupín. Ani sychravé počasie účastníkov neodradilo od učenia sa v prírode – v lese, veď v konečnom dôsledku pobyt v lesnom prostredí počas mrholenia len umocnil edukatívny zážitok v téme les a voda.
Žiaci absolvovali rôzne aktivity, pričom každá skupina strávila približne 45 minút v interiéri, kde sa prostredníctvom kreslenia či ochutnávok bylinných čajov učili o prírode. V exteriéri zase využívali rôzne dary prírody (kusy dreva, kamene…) na umelecké stvárnenie zvukov prírody – od jemného dažďa po intenzívnu búrku. Aktivity boli skupinovo zamerané a okrem zážitku si deti vytvorili aj vlastné prírodné suveníry.
Spoločne strávený čas bol zavŕšený sadením stromčekov s predsedom občianskeho združenia OZ Innovus, ktorý deťom priblížil ich význam v prírode. Každá trieda si zasadila svoj vlastný strom, kreatívne ho pomenovala a označila.
Deti z 1.A dali svojmu stromu názov Jabloň zlatá „zlatíčko“ do ktorého preniesli svoju prvácku nevinnosť.
Žiaci 2.A poňali túto úlohu skôr vo vtipnom duchu a preto svoj strom pomenovali Jabloň František.
Vyspelí a zároveň najstarší účastníci – tretiaci, prostredníctvom mena vzdali hold škole, ktorú navštevujú a strom pomenovali Jabloň Oskar.
Po ukončení celého programu, naplnení novými zážitkami i vedomosťami, ale aj nasýtení atmosférou lesa a ostatnej prírody sme sa rozlúčili lesným pozdravom – LESU ZDAR!
Ďakujeme lesným pedagogičkám z Národného Lesníckeho Centra, ale aj učiteľkám zo súkromnej základnej školy Oskar v Lučenci za cennú pomoc pri realizácii tohto krásneho podujatia, ktoré prenieslo možnosti inovatívneho vzdelávania do lona lesnej prírody.